piątek, 10 września 2021

Testujemy nową grę miejską

 Korzystając z pięknej, słonecznej pogody uczniowie klasy 5 wyszli sprawdzić, jak działa przygotowana przez panią Dorotę Tomaszewską gra miejska. 

Prowadzeni przez specjalną aplikację, poszukiwaliśmy w drużynach zaznaczonych na mapie punktów, które okazały się ciekawymi lub ważnymi miejscami dla historii Gdańska.  Każdy, kto odnalazł miejsce i odpowiedział na pytania zbierał wirtualne monety.

Jednym z miejsc na trasie okazała się być cukiernia, w której oprócz słodkości dowiedzieliśmy się nieco o historii Gdańska i o tym, że pierniki wiele lat temu były tutaj walutą:)

Zarówno zadania jak i ciekawostki historyczne w grze opisane były w języku angielskim, ale daliśmy radę :-).

Na koniec okazało się, że niewiadomo kiedy, zrobiliśmy 9000 kroków!

Brawo dla całej grupy za wysokie lokaty, a dla Pani Ani i Pani Doroty  za 3 miejsce w rywalizacji:-) Następnym razem będzie lepiej!





środa, 1 września 2021

Akcja Innowacja!

 W tym roku szkolnym rozpoczynamy w naszej szkole realizację innowacji

„Przyroda z elementami języka angielskiego dla kl. IV”

Skierowana jest ona do uczniów wszystkich klas IV i realizowana będzie w ramach dodatkowej godziny przyrody (1h/tydzień) oraz na zajęciach wynikających z ramowego planu nauczania na przedmiocie przyroda- czyli łącznie każda klażdy uczeń klasy IV będzie uczestniczył w 3 lekcjach w tygodniu.

Innowacja ma na celu szerzenie idei zintegrowanego rozwijania wiedzy i umiejętności przedmiotowo- językowych, z krytycznym wykorzystaniem nowoczesnych technologii.

Brzmi groźnie :-) ale będziemy pracować metodą projektu, odwróconej klasy, nauczania opartego na grach - czyli dużo zabawy, a to wszystko z elementami języka angielskiego (i w języku angielskim- ale to w II półroczu) oraz z wykorzystaniem nowoczesnych technologii.
Innowacja ma także zachęcać i motywować uczniów do podejmowania inicjatyw i trudu samodoskonalenia.


Więcej informacji na temat innowacji:


    Główne założenia pracy na innowacyjnych zajęciach:

- wykorzystanie i integrowanie wiedzy z przyrody i języka angielskiego oraz krytycznego wykorzystania nowoczesnych technologii

- zapoznanie uczniów z różnymi metodami integracji wiedzy i jej rozszerzania

- wdrożenie pracy metodą projektu, w tym międzynarodowego, z wykorzystaniem platform edukacyjnych i nowoczesnych technologii

-praca metodą projektu, nauczania opartego na grach oraz tzw. odwróconej klasy

-systematyczna publikacja wypracowanych narzędzi na zasadzie ogólnej dostępności w celu rozpowszechniania rezultatów i dzielenia się dobrymi praktykami


Cele zajęć

Wszechstronny rozwój ucznia poprzez integrowanie wiedzy z zakresu języka obcego i przyrody zgodnie z założeniami metody Content and Language Integrated Learning, rozwijanie kompetencji z zakresu sprawności językowych i informatycznych, zgodnie z rekomendacją Parlamentu Europejskiego, krytyczne wykorzystanie technologii informacyjo-komunikacyjnych i rozwój kompetencji uczenia się i społecznych.

- zachęcanie do łączenia wiedzy i umiejętności z wielu dziedzin w celu twórczego rozwiązywania problemu, do komunikacji w języku obcym, dzielenia się wiedzą i pomysłami, inicjatywności i kreatywności

- kształtowanie u uczniów dociekliwości poznawczej, umiejętności współpracy w grupie, tolerancji i otwartości, inicjatywności

- przygotowanie uczniów do kolejnych etapów edukacyjnych, do bezpiecznego wykorzystania technologii

- poprawa wiedzy w zakresie zjawisk przyrodniczych, przystosowania zwierząt do życia w różnych warunkach, budowy i funkcji zmysłów, genezy zjawisk pogodowych, rozumienia związku działań człowieka ze stanem środowiska, zdrowiem

- swobodne posługiwanie się słownictwem związanym z zagadnieniem projektowym, odnajdywania informacji szczegółowych w tekście w języku angielskim, wykorzystanie podanych informacji .


Zadania ucznia

Aktywny udział w zajęciach i w pracach projektowych, samodzielna praca, rozwijanie umiejętności pracy w grupie, w tym międzynarodowej, podejmowanie inicjatyw, praca metodą projektu, opanowanie pojęć i metod wprowadzonych w czasie zajęć i wykorzystywanie ich przy rozwiązywaniu różnego typu zadań, kreowanie i rozwiązywanie zadań interaktywnych z wykorzystaniem urządzeń mobilnych, bezpłatnych aplikacji, wykorzystanie poznanego słownictwa, treści i programów w pracach projektowych, praca na platformach edukacyjnych, udział w ewaluacji zajęć


Ewaluacja 

Podczas zajęć uczniowie na bieżąco otrzymywać będą informację zwrotną dotyczącą swoich postępów, ale również postawy i aktywności w celu budowania pozytywnego nastawienia do języka obcego, nauk przyrodniczych oraz korzystania z nowoczesnych technologii a także, co szczególnie istotne, pozytywnej samooceny.

Dodatkowo uczniowie na zasadzie dobrowolności będą wybierali dodatkowe zadanie językowe na sprawdzianie wiadomości z danego działu.

Uczniowie, którzy podejmą się rozwiązania zadania językowego, mogą uzyskać dodatkowe punkty na sprawdzianie, mające wpływ na ocenę. W przypadku, gdy uczeń nie podejmie się rozwiązania zadania dodatkowego, nie obniża to jego oceny.

Zaplanowano również wzajemną ocenę nastolatków, w celu nauki prawidłowej komunikacji w grupie.