„Klimat w szkołach metropolii” to projekt pod patronatem obszaru Metropolitarnego, Gdańskie Wody i International Development Norway.
W ramach projektu przyglądamy się z uwagą naszemu środowisku oraz zastanawiamy nad różnymi aspektami, aby finalnie zamienić rozmawianie na działanie, a to z kolei zamienić w rutynę na rzecz środowiska i klimatu.
Ustaliliśmy już, że nie jesteśmy w stanie zatrzymać zmian klimatycznych, a jedynie możemy je spowolnić i przygotować się do nich.
Czy wiedzieliście, że do produkcji 1 laptopa zużywa się wodę, która wypełniłaby 100 wanien, a do produkcji 1 pary jeansów- 60?
Czy zastanawialiście się kiedyś skąd biorą się gwałtowne zjawiska pogodowe, takie przed którymi ostrzegają nas sms-y albo czy Gdańsk jest miejską wyspą ciepła?
Właśnie nad tym zastanawiali się uczniowie podczas kilku ostatnich zajęć przyrody.
Rozważaliśmy
- co wspólnego ma klimat i pogoda z ilością wody w mieście,
- czy kupowanie rzeczy, które nie są nam potrzebne ma jakiś związek z tym, że zimą nie ma śniegu
- jak żyje się w mieście „Beton” vs mieście „Gąbka”,
- sprawdzaliśmy co można zrobić, aby oszczędzać wodę oraz w jaki sposób można zatrzymać ją w mieście na dobre.
Wybitni architekci😉z jednej z kl 4 zaprojektowali również miasto z błękitno-zieloną infrastrukturą, przyjazne ludziom, zwierzętom i roślinom (ogród deszczowy, niecka retencyjna, zielona ściana do samego nieba:)
Przedstawiali swoje projekty młodym inwestorom-z sukcesem👍👍
Dbając o środowisko dbamy o siebie, ale aby to było skuteczne -musimy działać wspólnie.
Dlatego:
- Zieloną strefę przy boisku, w której swoje hotele dzięki Wam mają już owady, planujemy wraz z uczniami kl. 4 wzbogacić o deszczowy ogród.
- Wraz z naszymi kolegami z przedszkola i szkoły na Łotwie rozpoczęliśmy miedzynarodowy projekt współpracy online „Little gardeners”, w ramach którego będziemy wymieniać się wiedzą o roślinach oraz zakładać mini ogrody w donicach.
Trzymajcie kciuki!